Την Παρασκευή 22/9/2023 στο σχολείο μας και στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση ” ΘΕΟΦΙΛΟΣ ” για τις Β΄- Γ΄και Δ΄τάξεις.

Ο εξαιρετικός ηθοποιός Θ.Π ενσάρκωσε με μοναδικό τρόπο τον λαϊκό ζωγράφο Θεόφιλο. Το κείμενο απέδωσε γλαφυρά την προσωπικότητα του και η σκηνοθεσία εξυπηρέτησε τις ανάγκες του κειμένου με τον καλύτερο τρόπο.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια καταπληκτική παράσταση η οποία μας προβλημάτισε και με το φαινόμενο της βίας, την οποία γνώρισε ο ζωγράφος και στο σχολείο του όταν ήταν μικρός , αλλά και μετέπειτα σαν ενήλικας. Ταυτόχρονα  κάναμε και μια μεταφορά στον χρόνο, γνωρίζοντας πρόσωπα και γεγονότα στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ου αιώνα!!!