Σήμερα Παρασκευή 20/12/2019  & Δευτέρα 23/12/2019 , στο σχολείο μας γιορτάσαμε τα Χριστούγεννα με μοναδικό τρόπο….!!!

Οι μαθητές της Α΄ τάξης ζύμωσαν…μελομακάρονα..!

Ακολουθώντας κατά γράμμα τη συνταγή…έστρωσαν λαδόκολα στα θρανία τους…φόρεσαν γάντια…κι έπλασαν παραδοσιακά μελομακάρονα. Τα έψησαν στο φούρνο του κυλικείου ( μας έσπασε τη μύτη η μυρωδιά),τα μέλωσαν ,τα στόλισαν με καρύδι και το αποτέλεσμα ήταν…ΜΟΝΑΔΙΚΟ!  Πήραν ΟΛΟΙ…ΑΡΙΣΤΑ!!!!

Οι  Δ΄και Γ΄τάξεις έφτιαξαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες -κατασκευές με χαρτοπετσέτες,πινέλα,κόλλα και πάρα πολλή φαντασία και τέχνη!!!

Οι μαθητές της Β΄τάξης πήραν πλαστικά…πιάτα…. και τα μετέτρεψαν σε έργα τέχνης….!!!

Αρκετές τάξεις πρόβαλλαν ταινίες με χριστουγεννιάτικο περιεχόμενο…….

Τα πρωτάκια μας έψαλαν τα κάλαντα στα εκτάκια…..

Οι μαθητές της Στ΄  τάξης ,έψαλαν τα κάλαντα στους εκπαιδευτικούς….

Οι μαθητές του Δ1 , πήραν  κορδέλα από λινάτσα..χαρτόνι και κόλλα και κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα δεντράκια!….ξεπερνώντας ακόμα και επαγγελματίες του είδους….

Στο τέλος…εμφανίστηκε και ο Άγιος Βασίλης που μοίρασε δώρα στους μαθητές της πρώτης τάξης!!!!!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΙΑ!!!