ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: ΕγγραφEς μαθητών στην Α΄ ΔημοτικOY

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι εγγραφές για την Α΄ Δημοτικού του σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2022-2023, θα πραγματοποιηθούν τις εργάσιμες ημέρες  από την  Δευτέρα 1 Μαρτίου έως και την Παρασκευή 19 Μαρτίου

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά από τις 9:00΄πμ μέχρι τις 11:00΄πμ κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Στην Α΄ Δημοτικού γράφονται τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2016.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής είναι:

1. Πιστοποιητικό Γέννησης του οποίου δεν απαιτείται η προσκόμιση του από τους γονείς, αλλά αναζητείται από εμάς, μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.( Αν υπάρχει μπορείτε να το φέρετε γιατί έχει πιο λεπτομερή στοιχεία)

Οι Αλλοδαποί μαθητές/τριες εγγράφονται στην Α΄ τάξη με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

1. Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού,  στο οποίο να φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια ή σχετική βεβαίωση από παιδίατρο.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Σας στέλνουμε έντυπο του Δελτίου Υγείας του μαθητή. Το Δελτίο Υγείας, συμπληρώνεται  από παιδίατρο, ισχύει για 3 έτη και  μπορεί να κατατεθεί στο σχολείο μέχρι την έναρξη των μαθημάτων το Σεπτέμβριο.
  3. Κάποιο λογαριασμό (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ) ή φωτοτυπία συμβολαίου μίσθωσης από το οποίο να διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  4. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου

Για την εγγραφή των παιδιών σας επίσης  σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε τα παρακάτω έντυπα που σας στέλνουμε:

1. Την αίτηση Υπεύθυνη δήλωση, που προβλέπεται από το Π.Δ. 79/2017
  2. Αναλυτικό πίνακα στοιχείων και παρακαλούμε να τον  φέρετε συμπληρωμένο με την εγγραφή.
  3. Μια Αίτηση-Δήλωση γονέα για τη συμμετοχή των παιδιών σας στο πρόγραμμα του ολοήμερου.. Υπάρχει η δυνατότητα αποχώρησης στις 15.00 και στις 16.00. Η ώρα όμως που θα επιλέξετε, σύμφωνα με το νόμο, ισχύει για όλη την εβδομάδα καθώς και όλο το σχολικό έτος.

Σας επισυνάπτουμε όλα τα έντυπα εγγραφής.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται έχουν αναρτηθεί και στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου μας

Θερμή παράκληση όσοι θα έρχονται για την εγγραφή να έχουν μαζί τους όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Σας ευχαριστούμε πολύ και ελπίζουμε στην άψογη συνεργασία μας.

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΚΑΛΥΒΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ